TUROSK


100. Yıl Rallisi Çanakkale’ye Çok Yakıştı...

Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ikinci ayağı 16-17 Mayıs tarihlerinde 100. Yıl anısına Çanakkale’de düzenlendi. Pilotların ve yarış tutkunlarının büyük ilgi gösterdiği rallide 2 gün boyunca nefes kesen mücadelelere ve rengarenk görüntülere sahne oldu.

Ralli için kente gelen yaklaşık 120 yarışçı, Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı'ndaki Şehitler Abidesi'ndeki anıta çelenk bırakıp saygı duruşunda bulundu TOSFED Başkanı Metin Çeker, gazetecilere yaptığı açıklamada, 100 yıl sonra tarihi bir anı yaşadıklarını ve bu yarışı Çanakkale'de düzenledikleri için çok mutlu olduklarını söyledi.

Türkiye Ralli Şampiyonası haricinde, Türkiye Historic Ralli Şampiyonası ve TOSFED Ralli Kupası'na puan veren ralli 16 Mayıs Cumartesi günü saat 16:30’da Özgürlük Parkı’ndan başladı. Bayramiç Çan bölgesindeki 8.70 km.lik Yahya Çavuş, 14.75 km.lik 57.Alay ve 16.20 km.lik Nezahat Onbaşı etaplarının üçer kez geçilmesinden oluşan rallide, Bakış Açısı ve Koordinasyon Topluluğu (BAKOT) organizasyonu ile 3.500 kadar üniversite öğrencisi Karaibrahimgil’de oluşturulan özel seyirci alanında Pazar günü boyunca etkinlikler eşliğinde ralliyi izledi.

Castrol Ford Team Türkiye takımından geçtiğimiz yılın Türkiye Ralli Şampiyonu Murat Bostancı-Onur Vatansever ekibinin birinciliği ile sonuçlanan rallide, ikinciliği Neo Motorspor takımından Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ekibi ve üçüncülüğü de yine Castrol Ford Team Türkiye takımından Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz ekibi üçüncü sırada yer aldı. Neo Motorspor takımından Ümit Erdim-Şener Güray ekibinin sınıf N birinciliğini elde ettiği rallide, Sınıf 4, İki Çeker ve genç Pilotlar Birinciliği’ni Castrol Ford Team Türkiye takımından Buğra Banaz-Burak Erdener ekibi kazandı. Sınıf 3’te Pegasus Racing takımından Opel destekli Taner Şengezener-Bora Yılmaz birinciliği kazanırken, Kadın Pilotlar birincisi Deltasport’tan Çiçek Güney ile birlikte yarışan Burcu Çetinkaya, kadın co-pilotlar birincisi ise Hakkı Ağaoğlu ile yarışan Nehir Yılmaz oldular.

30 yaş üzeri ralli otomobillerine açık historic rally klasmanında Bonus Unifree Parkur Racing takımının Ford Escort MKII ile yarışan 3 ekibi podyumu paylaştı. 4 kez Türkiye Historic Rally Şampiyonu Engin Kap-Başar Yavuz birinciliği elde ederken, ikinci sırada bu sezon Türk lisansı ile yarışan Fin ekip Hannu Pulkkinen-Juha Rahkonen yer aldı. Bu klasmanda üçüncülüğü de Burak Türkkan-Özden Yılmaz kazandı. Kategori 1 birinciliği ise Deltasport adına Fiat 131 ile yarışan Emre Hasbay-Saip Can Hasbay ekibinin oldu.

27 ekibin katılımına sahne olan TOSFED Ralli Kupası’nda ise Kategori 1’de İstanbul’dan Nissan Micra ile İlhan Mutluay-Berkay Haymana, Kategori 2’de Antalya’dan Citroen C2 ile Okan Tanrıverdi-Murat Irmak, Kategori 3’te Bursa’dan Renault Clio Ragnotti ile Hakan Ertarman-Yunus Emre Bol, Kategori 4’te Eskişehir’den Ford Fiesta R2 ile Serhan Türkkan-Taner Oylukan ve Kategori 5’te de Murat Güray-Hürol Menderes birincilikleri paylaşan ekipler oldular.

Yarış sonunda Özgürlük Parkı’nda düzenlenen ödül töreninde dereceye giren sporculara ödülleri Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Celal Karakaş, TOSFED Başkanı Metin Çeker, Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu ile ÇAMAD Başkanı Nurettin Ahi tarafından verildi.